Kategorie:

Jak wygląda wizyta u ginekologa?

Gdy już nadejdzie ten czas, czas kiedy postanowisz pójść pierwszy raz do ginekologa z pewnością zadasz sobie parę pytań. Pomożemy Ci rozwiać wątpliwości.

Na początku wspomnę, iż pierwsza wizyta powinna odbyć się przed ukończeniem 18 roku życia. Największa część dziewczyn odwiedza ginekologa w wieku około 16 lat. Pamiętaj, że to nie reguła – sama zauważysz kiedy taka wizyta jest konieczna np. bardzo bolesne miesiączki, brak miesiączki przed 16 rokiem życia,  krwawienie między miesiączkami, wystąpienie obfitej wydzieliny, stany zapalne narządów płciowych, i w szczególności wtedy gdy wydaje Ci się, że jesteś w ciąży…

Do kogo pójść – do lekarza czy lekarki?

Niestety sama musisz o tym zadecydować. Pewnie, pomyślisz – oczywiście, że do lekarki – nie będę się tak wstydzić i lekarka lepiej zrozumie problemy kobiety. Lekarz ginekolog poznań może okaże się delikatniejszy przy badaniu. Podejmij sama decyzję.

Czy zabrać ze sobą mamę?

🙂 Hmmm – możesz, ale to zależy w 100% od Ciebie. Mama, zna Cie od zawsze, wie jak się rozwijasz, czego potrzebujesz i z pewnością jeśli ją poprosisz pójdzie razem z Tobą.

Jak się ubrać – w spódnice czy w spodnie?

Najlepszym pomysłem jest ubranie spódnicy – będzie łatwiej przy badaniu i będzie to mniej krępujące. Pamiętaj o higienie osobistej!

Co mam zabrać ze sobą?

-legitymację ubezpieczeniową

-kalendarz – w którym notowałaś swoje miesiączki

-pieniądze

U ginekologa

W gabinecie przywita Cie pani, która zajmuje się rejestrację. To właśnie jej podasz legitymację ubezpieczeniową lub skierowanie na badania. Możliwe, że już wtedy poprosi Cie o podanie ostatniej miesiączki. Poinformuje Cię również kiedy będzie kolej na Twoją wizytę.

No i czas na badanie

Badanie odbywa się na fotelu ginekologicznym. Kładziemy się na plecach, rozstawiamy nogi i lekko je zginamy. Taka pozycja jest konieczna, aby lekarz mógł dokładnie zbadać wszystkie narządy płciowe. W tym celu siada on przed fotelem ginekologicznym.

badanie wziernikowe – lekarz wprowadza wzierniki, które poszerzają lekko pochwę – tym sposobem sprawdzi i oceni narządy płciowe. Jeśli nie miałaś jeszcze stosunku, lekarz będzie używał bardzo małych narzędzi, żeby nie sprawić Ci bólu.

Podczas tego badania lekarz pobierze wymaz (z reguły raz w roku), który jest potem badany pod mikroskopem (cytologia). Jest to jednocześnie część tak zwanego badania profilaktycznego, mającego na celu wczesne wykrywanie raka.

Po badaniu wziernikowym przechodzi się do badania palpacyjnego. W tym celu lekarz wstaje i wprowadza jeden lub dwa palce do pochwy, a drugą rękę kładzie na podbrzuszu. W ten sposób badane są: wielkość i położenie, a także ruchliwość i elastyczność macicy. W ten sposób badane są również jajniki. Przez takie badanie palpacyjne lekarz może stwierdzić ewentualne choroby, ale także, czy jesteś w ciąży. Jeśli nie miałaś jeszcze stosunku płciowego, badanie palpacyjne odbywa się nie przez pochwę, lecz przez odbytnicę (per rectum). Po tym badaniu możesz już wstać z fotela.

…na koniec badanie piersi

W tym celu musisz zdjąć bluzkę, a lekarz zbada palcami Twoje piersi, szukając ewentualnych guzkowa-tych zmian.

Teraz możesz się już ubrać. Pozostaje czas na rozmowę z lekarzem i ewentualne pytania.