Kategorie:

Jak rozpoznać, że zaczyna się poród?

Po czym poznać, że dziecko chce już wyjść na Świat?
Oto siedem objawów porodu, po który poznasz, że to JUŻ!
1) Obniża się miednica – na kilkanaście dni przed porodem Twoja miednica się obniża a w konsekwencji łatwiej jest Tobie oddychać.
2) Odchodzi czop śluzowy – na kilka dni lub godzin przed porodem odpływa czop śluzowy. Może mieć konsystencję galaretki i mieć zabarwienie brązowe lub nawet krwistoczerwone.
3) Pojawiają się skurcze przepowiadające poród – tzw. Skurcze Braxtona – Hicksa. Różnią się one od tych porodowych tym, że są niebolesne, nieregularne a ich częstotliwość i natężenie się nie zwiększa.
4) Często biegasz do toalety – biegunka, wymioty czy parcie na pęcherz to normalne na kilka dni przed porodem. Twój organizm w ten sposób przygotowuje i oczyszcza przed porodem.
5) Masz inne, nietypowe objawy porodu – np. bóle głowy, niepokój, uczucie gorąca, brak apetytu czy ból w plecach? To objawy o zbliżającym się porodzie.
6) Odchodzą wody płodowe – jeśli odejdą Tobie wody płodowe to znak, że trzeba jechać do szpitala. Jeśli okaże się, że wody są zielone jedź i dłużej nie czekaj – oznacza to, że dziecko zrobiło swoją pierwszą kupkę.
7)Pojawiają się skurcze porodowe – pierwsze bezbolesne, kolejne już mocno wyczuwalne i intensywniejsze. Skurcze najczęściej trwają 15-30 sekund, a z czasem wydłużają się do 30-90 sekund. Przerwy między skurczami na samym początku mają 10-20 minut, kolejne co 5-7 minut.

Jeśli skurcze mają ten sam rytm bez względu na to, czy stoisz, chodzisz, czy leżysz, to znak, że Twoje dziecko na pewno rozpoczęło swoją pierwszą w życiu podróż! Życzymy Wam powodzenia!