Kategorie:

Jak przechowywać pieczywo?

Pieczywo najlepiej przechowywać w papierowych torbach, które są dostępne niemalże w każdym supermarkecie na dziale z pieczywem.

Dodatkowo można jeszcze zawinąć w plastikową lub lnianą torbę, by uchronić przed wysuszeniem.

Najdłużej można w ten sposób przechowywać chleb żytni (co najmniej kilka dni), nieco krócej – chleb pszenny na zakwasie.

Pieczywo drożdżowe, francuskie czy włoskie możemy przechowywać w taki sposób do 1 dnia, jeśli natomiast ma ono się zmarnować najlepiej jest je zamrozić (nawet na kilka tygodni).

Pieczywo najlepiej przechowywać w papierowej torbie. Obecnie dostępne są one już niemal we wszystkich supermarketach na dziale z pieczywem i warto z nich korzystać. Dodatkowo należy koniecznie zawinąć je w lnianą lub plastikową torbę, co ochroni je przed wysychaniem. Najdłużej można w ten sposób przechowywać chleb żytni (co najmniej kilka dni), nieco krócej – chleb pszenny na zakwasie.
Typowe drożdżowe pieczywo pszenne, zwłaszcza francuskie (np. bagietka) i włoskie (np. ciabatta) zwykle nie nadaje się do przechowywania dłużej niż jeden dzień. Można je jednak zamrozić, a gdy najdzie nas na nie ochota po prostu podgrzać w piekarniku. Inne rodzaje pieczywa też nadają się do mrożenia. Po wyjęciu z zamrażalnika nie należy ich jednak podgrzewać, ale pozostawić na kilka godzin w temperaturze pokojowej. W obu przypadkach dobrze jest rozmrażać pieczywo zawinięte w podwójnie złożoną czystą kuchenną ściereczkę, która wchłonie wilgoć i sprawi, że znowu będzie ono delikatne i chrupiące.

Po wyjęciu z zamrażalnika nie należy ich jednak podgrzewać, lecz pozostawić na kilka godzin w temperaturze pokojowej, a następnie podgrzać w piekarniku.