Kategorie:

Co to jest Ice Bucket Challenge i ALS?

Ice Bucket Challenge to „wyzwanie z wiadrem lodowatej wody”.
Wcale nie musi być lód w kostkach, bo ice bucket znaczy „wiadro z lodowatą wodą”, a niekoniecznie z lodem. Na filmie nie sprawdzimy, czy woda jest rzeczywiście zimna, ale to wcale nie istotne.

Od czego się zaczęło?

Wszystko wymyślił Corey Griffin z USA. Jego przyjaciel, baseballista Pete Frates choruje na stwardnienie zanikowe boczne i to właśnie filmik Fratesa nadał rozgłos akcji.
Akcja polega na tym, że każda osoba nominuje kolejne 3 do nagrania filmiku w ciągu 24 godzin, a jeśli nie odważy się podjąć wyzwania wpłaca 100 dolarów na rzecz ALS Association – amerykańskiej organizacji, która pomaga osobom chorym na ALS.

A co to jest ALS?

Skrót ALS to ang. amyotrophic lateral sclerosis, czyli stwardnienie zanikowe boczne. W Polsce do jej opisania używa się też skrótu SLA/MND (łac. sclerosis lateralis amyotrophica i ang. Motor Neuron Disease).
ALS – nieuleczalna choroba, podczas której zanikają komórki nerwowe, co prowadzi do stopniowego niedowładu mięśni.
Pierwsze objawy to zanik mięśni rąk, a potem innych, pogarsza się sprawność ruchowa i ostatecznie prowadzi to do śmierci, bo zatrzymują się mięśnie oddechowe. Zwykle śmierć następuje w ciągu 3-5 lat, ale zdarzają się przypadki, gdy pacjentowi udaje się przeżyć dłużej. Takim przykładem jest Stephen Hawking, który choruje na ALS już od 40 lat.

W Polsce też się oblewają

… i zachęcają do wpłaty pieniędzy na konto:
Stowarzyszenia Dignitas Dolentium z Nowego Targu, które w Polsce pomaga chorym na stwardnienie zanikowe boczne.
Poniżej dane:
Nr konta: 61 1240 4432 1111 0000 4721 0358
Dignitas Dolentium
ul. Gorczańska 26
34-400 Nowy Targ