Kategorie:

Co to jest Ice Bucket Challenge i ALS?

Avatar
Opublikowane przez admin

Ice Bucket Challenge to „wyzwanie z wiadrem lodowatej wody”. Challenge to wyzwanie (czytamy w uproszczeniu /czalendż/) i warto zapamiętać poprawną pisownię tego słowa (najpierw przez a, a potem przez e), bo akcji towarzyszy hasztag #IceBucketChallenge, a z literówkami w hasztagach wiadomo jak jest – gdy jest literówka, to już mamy inny hasztag.

W wiadrze wcale nie musi być lód w kostkach, bo ice bucket znaczy „wiadro z lodowatą wodą”, a niekoniecznie z lodem. Tego oczywiście na filmie nie sprawdzimy, czy woda jest rzeczywiście zimna, ale to wcale nie jest najważniejsze.

Skąd się to wzięło?

Akcja była pomysłem Coreya Griffina, przedsiębiorcy z USA, którego przyjaciel, baseballista Pete Frates choruje na stwardnienie zanikowe boczne i to właśnie filmik Fratesa nadał rozgłos akcji. Najpierw dołączali do niej inni sportowcy, później również politycy i inni celebryci. Polega ona na tym, że każda osoba nominuje kolejne 3 do nagrania filmiku w ciągu 24 godzin, a jeśli nie odważy się podjąć wyzwania – musi wpłacić 100 dolarów na rzecz ALS Association – amerykańskiej organizacji, która pomaga osobom chorym na ALS.

A co to jest ALS?

Skrót ALS to ang. amyotrophic lateral sclerosis, czyli stwardnienie zanikowe boczne. W Polsce do jej opisania używa się też skrótu SLA/MND (łac. sclerosis lateralis amyotrophica i ang. Motor Neuron Disease).

Jest to nieuleczalna choroba, która polega na tym, że zanikają komórki nerwowe, co prowadzi do stopniowego niedowładu mięśni. W USA nazywa się ją chorobą Lou Gehriga (Lou Gehrig’s disease) od nazwiska bejsbolisty, który zmarł na nią w 1941 roku. Zazwyczaj występuje u mężczyzn powyżej 60. roku życia.

Pierwsze objawy to zanik mięśni rąk, a potem innych, pogarsza się sprawność ruchowa i ostatecznie prowadzi to do śmierci, bo zatrzymują się mięśnie oddechowe. Zwykle śmierć następuje w ciągu 3-5 lat, ale zdarzają się przypadki, gdy pacjentowi udaje się przeżyć dłużej. Takim przykładem jest Stephen Hawking, który choruje na ALS już od 40 lat.

Polacy też się leją

Polacy w swoich filmikach zachęcają do wpłaty pieniędzy na konto Stowarzyszenia Dignitas Dolentium z Nowego Targu, które w Polsce pomaga chorym na stwardnienie zanikowe boczne. Oto jego dane, gdybyście chcieli dołączyć do tej akcji:
Nr konta: 61 1240 4432 1111 0000 4721 0358
Dignitas Dolentium
ul. Gorczańska 26
34-400 Nowy Targ

Krytyka

Ogólnie akcja cieszy się popularnością, bo jest w niej sporo zabawy. Dzięki niej poznajemy też wielu celebrytów z tej bardziej wyluzowanej strony – widok mokrego Billa Gatesa jest naprawdę pocieszny. Ale wiele osób krytykuje akcję za to, że jest okazją do zaistnienia w mediach społecznościowych i zdobycia fejmu, zamiast faktycznie skupiać się na istocie rzeczy.