Kategorie:

Co to jest ekogroszek?

Ekogroszek to nic innego jak węgiel, paliwo stałe, które produkowane jest z węgla kamiennego lub brunatnego. Charakteryzuje się granulacją od 5-25mm, niską zawartością siarki, popiołu oraz jak najmniejszym współczynnikiem spiekalnia tzw. rogi. Ekogroszek przeznaczony jest do ocieplania domów w kotłach retortowych.

Kotły retortowe – inaczej „bez-rusztowe” są ekologicznymi i ekonomicznymi urządzeniami grzewczymi które mogą być wykorzystywane do zaopatrywania w energię ciepną gospodarstw domowych zarówno jedno jak i wielu rodzinnych, dużych obiektów komunalnych, obiektów przemysłowych oraz w ciepłowniach jako źródło peryferyjne.

a jakie ma zalety?

* niskie koszty produkcji energii cieplnej które w praktyce jest około 2 razy niższe niż przy zastosowaniu energii ze spalania gazu ziemnego ,a aż czterokrotnie niższe niż przy zastosowaniu oleju opałowego.

* niewielkie zaangażowanie w obsługę ograniczającą się jedynie do uzupełnienia zbiornika na węgiel ekogroszkiem i cykliczne usuwanie popiołu raz na 3-5 dni.

Jakie wady?

* awaryjność pieca retortowego, jego konstrukcja jest bardzo skomplikowana, składająca się także z układów elektronicznych, co czyni go bardzo awaryjnym.
* jakości opału – sprzedawcy nie dbają o czystość ekogroszku i niestety w opale możemy znaleźć nawet pręty metalowe lub kamienie. Takie zanieczyszczenia uszkadzają piec na ekogroszek i ciągną za sobą kolejne koszta

Cena:

Najczęściej ekogroszek można kupić w 25 kg workach. Worki są odpowiednio zabezpieczone.

Koszt za 1 tonę: od 650 -1 000 zł wraz z transportem.

Sprawdź firmę, która zajmuje się obsługą ochrony środowiska